2 серпня – Міжнародний день голокосту ромів.

02.08.2017

Друга світова війна, найстрашніша трагедія двадцятого століття, заподіяла страждання всім народам і привела до величезної кількості жертв. Україна виявилася однією з країн, які потерпіли найбільше, тому що вона була цілком окупована гітлерівською Німеччиною і піддалася найжорстокішому режиму керування з боку загарбників, втративши за  цей час мільйони  людей різних національностей, у тому  числі й ромів.

Упродовж Другої світової війни нацисти позбавили життя сотні тисяч ромів по всій Європі.

В перші дні, коли фашисти зайшли в Київ, три ромські табори, що проживали на Куренівці, пішли до Яру назавжди…

Скорботний день – Калі траш (чорний жах) роми всього світу відзначають 2 серпня. Ця дата – данина пам’яті тим, хто загинув від геноциду в роки Другої світової війни. Саме в ту «циганську ніч» з 2 на 3 серпня в газових камерах концентраційного табору Аушвіц - Біркенау було живцем спалено близько 3 000 ромів, в тому числі дітей та людей літнього віку . Вважається, що під час Голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн. 500 тис. ромів.

2 серпня на території Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" о 18.30 год. відбувся вечір пам'яті жертв Голокосту ромів ― „Будемо жити, ромале!” .

Організатори заходу: Циганський академічний музично-драматичний театр «Романс», Міжнародний Фонд «Відродження», Національно-культурне об’єднання «Амала», за участю лідерів громадських об’єднань, представників ромських осередків, артистів театру, кіно і телебачення та за сприяння працівників Національного історико-меморіального заповідника „Бабин Яр”.

На вечорі були присутні та виступили: Директор департаменту культури Київської міської державної адміністрації Діана Попова, Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш, Начальник Управління культури , національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації Ігор Подолянець, Тимчасовий повірений у справах Федеративної Республіки Німеччини пан Вольфґанґ Біндзайль, Історик і співробітник Українського центру вивчення Голокосту Михайло Тяглий, Режисер, актор театру і кіно, педагог Олег Примагенов, заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Бабин Яр» Андрій Ткачук, голова київського культурного історико-просвітницького товариства «Романіпе» Володимир Золотаренко, народний артист України директор - художній керівник Київського циганського театру «Романс» Ігор Крикунов.

Також були присутні представники українського уряду , дипломатичного корпусу, громадські діячі, духовенство,  ромські активісти, представники ЗМІ, кияни, та інші.

Заупокійний молебень провів  Отець Валерій, музичний номер «Вітер» виконав  народний артист України Леонід Сандуленко, музично-поетичний номер «Бабин Яр» (на вірш  ромського поета та перекладача  Члена Національної спілки письменників України, Спілки самодіяльних композиторів Житомирщини  Михайла Козимиренка  «Бабин Яр»), виконала артистка театру «Романс» Наталія Золотарьова.

В пам'ять про загублені душі присутні віддали шану невинно убієнним ромам хвилиною мовчання, виконали   гімн ромів світу «Джелєм  Джєлєм»  та  за ромськими традиціями, всі стали  разом в коло, як символ єдності поколінь і захисту від жахливих трагедій, які ніколи не повинні повторитись.