21 лютого - день пам'яті Олени Теліги

22.02.2021

21 лютого 2021 року вшановували світлу пам’ять громадської діячки, поетки й полум’яної патріотки Олени Іванівни Теліги, а також її чоловіка Михайла Яковича Теліги, українського громадського діяча й бандуриста, який не полишив дружину під час арешту і разом з нею пішов на смерть від нацистських катів. Традиційно у день загибелі Олени Теліги вшановується й пам’ять учасників українського визвольного руху – патріотів-підпільників, членів Похідних груп ОУН, які полягли за волю України у боротьбі з німецько-нацистськими загарбниками і поховані у Бабиному Яру.

Вшанувати поетку-борчиню та всіх борців за Українську державність, які покояться у Бабиному Яру, до пам’ятника Олені Телізі та Пам’ятного Хреста, встановленого на її честь та у пам’ять розстріляних українських патріотів,  у Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» протягом дня прийшло чимало киян і небайдужих громадян – молоді, людей середнього та поважного віку. Люди несли квіти і з вдячністю кланялися символічним могилам Героїв.

Вікарний єпископ Вишгородський Православної церкви України владика Володимир (Черпак) та парох храму Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі Української греко-католицької церкви митрофорний протоєрей о. Ігор (Онишкевич) з кліриками відслужили екуменічну панахиду за загиблими у Бабиному Яру.

Після панахиди відбулося віче-реквієм. Виступили представники органів державної влади, громадських і політичних організацій, науковці, вихованці інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» Київського Палацу дітей та юнацтва та інші. Декламувались вірші Олени Теліги, звучала музика та лунали пісні на вірші поетки у виконанні музичного гурту «Друже Музико» та співачки-музикантки Лесі Рой. 

Громадська спілка «Творче патріотичне об’єднання «Музичний батальйон» презентувала учасникам пам’ятного заходу альбом та співаник «Нескорений ПроRock. Олена Теліга», створений на вірші самобутньої поетки, чиє ім’я стало символом жертовної боротьби та глибокої жіночності. На думку спілчан, слово Олени Теліги дзвінке, гостре й дивовижно спокійне й виважене – саме те слово, якого нині потребуємо.

Примірник альбому з компакт-диском було люб’язно подаровано й Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр».

Народний художник України, Заслужений діяч мистецтв України,  член-кореспондент Національної академії мистецтв України, член Національної спілки художників України Анатолій Васильович Гайдамака звернувся до громадськості щодо нагальної необхідності спорудження пам’ятника Українській Праведниці. За роки війни тисячі українців рятували життя євреїв від нацистів. Спорудження пам’ятника, проект якого розроблений ним, було схвалено ще Організаційним комітетом з підготовки та проведення заходів у зв'язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру. На думку художника проект не фінансувався через протидію антиукраїнських сил щодо висвітлення та вшанування пам’яті тих українців, які ризикуючи життям здійснили подвиг людяності,  рятуючи євреїв під час Голокосту, щоб світ не пам’ятав про те, за що були удостоєні звання Праведника народів світу ці люди. Анатолій Гайдамака звернувся до учасників віче-реквієму з пропозицією, якщо спорудження пам’ятника Українській Праведниці не буде фінансовано державою, ініціювати збір коштів серед небайдужих громадян. 

Зі словом про Олену Телігу та її соратників виступив заступник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» з наукової роботи, заслужений працівник культури України Андрій Ткачук.

Учасники віче-реквієму схвалили звернення до керівництва держави з вимогою щодо недопущення передачі будівлі майбутнього Меморіального музею пам’яті жертв Бабиного Яру, на реставрацію якої вже витрачено 34 млн. 700 тис. державних гривень і готовність якої складає понад 50 відсотків, приватній благодійній організації «Благодійний фонд «Меморіал  Голокосту  Бабин Яр», який фінансується російськими олігархами М. Фрідманом, П. Фуксом,
 Г. Ханом. Українська влада має не допустити приватизації державою-агресором національної пам’яті українців та виділити кошти для завершення створення музею. 

У заході вшанування 79-х роковин з дна смерті Олени Теліги також взяли співробітники Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Володимир Корнелюк, Михайло Гутор, Ігор Литвин, Давид Чубінашвілі та Сергій Золотоверхий.

Фоторепортаж Володимира Корнелюка