Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Держави Ізраїль Біньямін Нетаньягу разом з дружиною Сарою вшанували пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру.

19.08.2019

Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Держави Ізраїль Біньямін Нетаньягу разом з дружиною Сарою вшанували пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру.

«Зараз є тільки дві емоції. Глибокий сум і біль, від якого розривається серце. Сьогодні ми згадуємо події 1941 року й переживаємо цю моторошну та трагічну сторінку спільного минулого українського та єврейського народів», – сказав Володимир Зеленський.

Президент нагадав, що 78 років тому німецькі окупаційні війська почали масові розстріли в урочищі Бабин Яр. За його словами, ці жахливі події можна описати трьома «неможливо»: неможливо зрозуміти, неможливо забути й пробачити, неможливо допустити знову.

Глава держави наголосив, що незрозумілим є нелюдське прагнення винищувати людей за етнічною, національною чи політичною ознаками, незалежно від статі та віку. «Перед очима – страшна нескінченна черга людей, які не розуміли, що їх ведуть на смерть. Переважна частина убитих були єврейської національності», – зазначив він.

Володимир Зеленський додав, що, розстрілявши всіх євреїв, яких змогли знайти, нацисти почали розправлятися з іншими – полоненими, ромами та українцями, які боролися за свою державу.

«Тоталітарний радянський режим наклав табу на такі теми, як Голокост, Бабин Яр, Голодомор, і довго замовчував справжні масштаби цих злочинів. За різними даними, у період нацистської окупації в Бабиному Яру було розстріляно від 70 до 200 тисяч людей. І це не просто статистика», – підкреслив Президент.

Володимир Зеленський упевнений, що український народ завжди пам’ятатиме про ці злочини проти людства і не забуде, до чого призводить ксенофобія та расизм. Він також відзначив повагу і пам’ять про Праведників народів світу – сміливих людей, які не стояли осторонь і, ризикуючи власним життям, рятували євреїв. Президент нагадав, що Ізраїльський центр пам’яті Голокосту «Яд Вашем» удостоїв високого звання «Праведників народів світу» понад дві з половиною тисячі українців. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю людей, які отримали це звання.

«Пам'ять про жертви має слугувати попередженням про те, що ідеологія нетерпимості та насильства відбирає найдорожче та найцінніше – людське життя. Сьогодні тут, у Бабиному Яру, ми закликаємо міжнародне співтовариство об’єднати зусилля, щоб не допустити будь-яких проявів антисемітизму та нетерпимості на расовому чи національному ґрунті. Україна разом з усім цивілізованим світом демонструє єдність і стоїть на сторожі гуманізму, толерантності, свободи та демократії. Заради третього «неможливо» – неможливо допустити знову», – резюмував Президент.

Зі свого боку Біньямін Нетаньягу висловив вдячність Президенту та уряду України за збереження пам’яті жертв Голокосту. «Ви справді робите значний внесок у боротьбу з антисемітизмом», – зазначив він.

Також Прем’єр-міністр Ізраїлю попросив і надалі вшановувати пам’ять жертв Голокосту у Бабиному Яру, не забувати про трагедію, щоб вона не повторилася.

Володимир Зеленський і Біньямін Нетаньягу поклали вінки до пам’ятного знаку «Менора»  від Президента України та Прем’єр-міністра Держави Ізраїль.

         19 серпня Національний історико-меморіальний заповідник „Бабин Яр” відкрив на території Заповідника виставку «Історія і культура євреїв в Україні»