Site logo

29 вересня, у день День пам’яті трагедії Бабиного Яру, в Києві відкрилась пересувна виставка «Хтось був сусідом: Вибір, людська поведінка та Голокост», представлена Меморіальним музеєм Голокосту в США у співпраці із Національним історико-культурним заповідником «Бабин Яр».

Участь у заході взяли Міністр культури України Микола Точицький, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні пані Бріджит Брінк, Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Михайло Бродський, дипломатичні представники більше ніж з 20 країн світу.

Виставка звертається до одного з центральних питань про Голокост: як Голокост став можливим? Відповідальність Адольфа Гітлера та інших нацистів незаперечна, але вони залежали від незліченної кількості інших. Яку роль відігравали звичайні люди? Чому більшість пересічних людей підтримували злочини нацистів або мовчали про них? Чому так мало було тих, хто допомагав жертвам?

Усвідомлення того, що Голокост став можливим не лише завдяки нацистському керівництву та послідовникам, але й тому, що звичайні люди в Німеччині та по всій Європі з різних причин були мотивовані до мовчазної згоди або колаборації у геноциді, є критично важливим для розуміння його уроків.

 Голокост нагадує нам, що немислиме завжди можливе. Він також нагадує нам, що люди завжди мають більше влади, ніж вони усвідомлюють - на краще чи на гірше. Музей сподівається, що ця виставка надихне людей критично осмислити свою особисту владу і, що важливіше, використовувати її, беручи на себе відповідальність за формування кращого майбутнього.

 

 «Мета цієї виставки – нагадати нам про те, як «мовчазна згода», байдужість чи активна участь звичайних людей зробили можливими жахливі злочини проти людяності. Злочини, з якими ми, на жаль, стикаємося і сьогодні. За 10 років війни ми були свідками численних звірств росіян в Україні. Злочинів, які потребують справедливої оцінки міжнародної спільноти. Злочинів, за які вони мають понести відповідальність. Злочинів, які нагадують світу про невивчені уроки Голокосту», — звернувся до присутніх Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

 

«Сьогодні ми маємо діяти проти всіх форм антисемітизму, расизму та фанатизму. Коли гідність будь-якої людини знаходиться під загрозою, ми повинні об’єднатися в солідарності, співчутті та непохитній рішучості. Після Голокосту ті, хто був свідком його трагедії, казали: ніколи не забувайте, ніколи знову», — сказала Посол США в Україні Бріджит Брінк.

 

«Наша виставка досліджує роль і відповідальність звичайних людей по всій Європі під час Голокосту», зазначила Сара Дж. Блумфілд, директорка  Меморіального музею Голокосту в США. «Хтось був сусідом» досліджує вибір зроблений окремими людьми, і мотиви цього вибору. Люди по всій Європі спостерігали, слідували лінії, або співпрацювали. Лише окремі одиниці чинили опір. Втім їхні дії показують, що вибір був можливий завжди. Виставка спонукає відвідувачів задуматися про людську поведінку та про те, які мотиви лежать в основі вибору людей».

 

Очільниця НІМЗ «Бабин ЯР» Роза Тапанова подякувала колегам з Меморіального музею Голокосту в США за надану можливість ознайомити українців із експозицією та підкреслила важливість залучення дітей та молоді до подібних проєктів: «Бути людиною складно, але можливо. Ми вчимо наших дітей тому, що людське житті є найвищою цінністю незалежно від раси, релігії, переконань. Дякую нашим колегам із США за прекрасний виставковий проєкт, методичні рекомендації, матеріали, завдяки яким ми плануємо охопити якнайширшу аудиторію серед учнів та студентства».

 Виставка експонуватиметься у виставковому центрі Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр” до 31 грудня 2024 р.

 Виставка організована Інститутом родини Вільяма Левіна Меморіального музею Голокосту США. Виставка стала можливою завдяки підтримці Фонду Девіда Берга, Фонду Олівера Стентона, Фонду Вільяма та Шейли Конар, Фонду Бланш та Ірвінга Лорі, Благодійного фонду Бенджаміна та Сіми Пульє, Сай та Лорі Стернберг, а також Фонду подорожей та спеціальних виставок Лестера Роббінса та Шейли Джонсон Роббінс, заснованого в 1990 році.

Меморіальний музей Голокосту США, позапартійний, федеральний, освітній заклад, є національним американським меморіалом жертвам Голокосту, діяльність якого присвячена забезпеченню постійної, зрозумілої та актуальної пам'яті про Голокост. Звертаючись до історії Голокосту, музей заохочує лідерів і людей у всьому світі критично осмислити власну роль у суспільстві, протистояти антисемітизму та іншим формам ненависті, запобігати геноциду і відстоювати людську гідність.

Виставковий центр Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр” за адресою: вул. Юрія Іллєнка, буд. 46, працює щоденно з 10:00 до 19:00