Site logo

Національний історико-меморіальний заповідник “Бабин Яр”, Благодійна фундація Історико-культурного центру Умані (HCCU) та ГО “Україна Інкогніта” випустили спільний інформаційний путівник "Старовинні цвинтарі. Єврейські некрополі України". Проєкт присвячений збереженню, вивченню та популяризації єврейських кладовищ в Україні. За даними Європейської ініціативи єврейських кладовищ (ESJF), на території України досліджено вже 1323 єврейських некрополі.

Буклет-путівник “Єврейські некрополі України” пропонує короткий огляд некрополів і зручну карту цих місць по всій Україні, а також наочно демонструє, наскільки глибоко євреї інтегровані в українську культуру та суспільство. “Поховання та некрополі є корінням нашої пам'яті. Ми не можемо бути повноцінними українцями, якщо втрачаємо сліди наших предків”, — підкреслює важливість цього проєкту директорка НІМЗ “Бабин Яр” Роза Тапанова.

“Як згадувалося у доповіді президентської комісії у питаннях Голокосту 1979 року, Голокост — це історія, яку «ми повинні пам’ятати не лише через мертвих, для них вже занадто пізно. Наша пам'ять є актом щедрості, спрямованим на порятунок людей від байдужості до зла, якщо не від самого зла». Тож окрім збереження пам'яті про Голокост ми не маємо дозволити спробам стерти цю пам'ять через забуття єврейських цвинтарів. Саме вони є свідченнями життя і вагомого впливу єврейської культури в Україні. Всі ми знаємо, що після завершення Другої світової війни радянська влада намагалася затерти трагедію єврейського народу. Тому наша задача пам'ять про неї берегти заради самих себе,” - додає керівниця НІМЗ “Бабин Яр”.

Ознайомитись із онлайн картою єврейських кладовищ в Україні можна на сайті Європейської ініціативи єврейських кладовищ (ESJF) - https://www.esjf-cemeteries.org/surveys-map/