11 грудня під час 19-го засідання Комітету із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту, що проходило в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" та Одеському літературному музею було надано статус посиленого захисту відповідно до Гаазької конвенції 1954 року та її Другого протоколу 1999 року.
Цей статус передбачає міжнародний імунітет від перетворення цих об’єктів у цілі для нападів, значно посилюючи міжнародну кримінальну відповідальність за подібні злочини. Таким чином, список українських об’єктів під посиленим захистом, що поповнився минулого року 25 об’єктами, збільшився ще на два.
“Для заповідника "Бабин Яр" це є важливим кроком у міжнародному визнанні значущості цього місця пам’яті, яке увіковічує жертв нацистських злочинів та радянського режиму. Це рішення підсилює правовий та моральний захист об’єкта, що має ключове значення для збереження історичної спадщини в умовах триваючої війни”, - зазначила директорка заповідника Роза Тапанова.
Одночасно Комітет ухвалив рішення про започаткування спеціального моніторингу та направлення місії для оцінки шкоди, завданої будівлі Держпрому в Харкові внаслідок російської атаки 28 жовтня цього року. Робота місії розпочнеться, як тільки це дозволять умови безпеки.
Крім того, важливим досягненням стало ухвалення рішення щодо проведення експертного дослідження правових наслідків порушення імунітету культурних цінностей під посиленим захистом. ЮНЕСКО виділить 50 тисяч доларів США для фінансування цього дослідження, яке має на меті вдосконалення системи Другого протоколу, зокрема поняття «імунітет». Очікується, що результати допоможуть зміцнити правові механізми, зробивши їх ефективним інструментом реального захисту культурної спадщини від зовнішніх нападів.
Засідання Комітету із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту відбулося за участі делегації України, до складу якої увійшли представники Постійного представництва України при ЮНЕСКО, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Української асоціації міжнародного права, Офісу Генерального прокурора України, Кримського інституту стратегічних досліджень. Делегація сприяла прийняттю цих важливих для України рішень, які підсилюють захист української культурної спадщини також в умовах сучасної війни.
Фото з MFA of Ukraine